سینی کابل چیست؟

در هنگام انجام تاسیسات الکتریکی ساختمان ها و پروژه های مختلف از کابل ها و سیم های مختلفی استفاده می شود که همه این کابل ها نیازمند پوشش و روکشی می باشند تا از به وجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری شود. سینی کابل یکی دیگر از تجهیزات محافظتی الکتریکی می باشد که برای کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع سینی کابل نقش ساپورت را برای کابل ها ایفا می کند و از پوسیدگی و خراب شدن آنها جلوگیری می کند. در این مقاله به این که سینی کابل چیست و چه ویژگی های دارد پرداخته شده است.

سینی کابل چیست

در برق کشی ساختمان ها و پروژه های صنعتی مختلف کابل های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند که اگر بخواهیم آنها را بدون هیچ گونه حفاظی در ساختمان به کار بریم هم از زیبایی ساختمان کاسته می شود و هم خطرات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی و برق گرفتگی را به دنبال خواهد داشت. کابل های مختلف را در سینی کابل قرار می دهند تا کابل ها به صورت مجزا و با فاصله از یکدیگر قرار بگیرند تا امکان اتصالی سیم ها وجود نداشته باشد. همچنین با وجود سینی کابل می توان دسترسی راحت تری به سیم های مختلف در صورت به وجود آمدن مشکل داشت.

اجزای مختلف سینی کابل چیست

از اجزای مختلفی از قبیل زانویی، ساپورت های سقفی و دیواری، مفصل، سه راهی و ردیوسر تشکیل شده است که هر یک نقشی را در سینی ایفا می کنند. زانویی از اجزای مهم آن می باشد و در دو نوع زانویی 45 درجه و 90 درجه تولید می گردد. سه راهی ها نیز برای انشعاب دادن به کابل ها طراحی شده اند و در ساختار سینی به کار رفته اند.

ساپورت ها دیواری و سقفی باعث اتصال سینی کابل به نقاط مختلف دیوار و سقف می گردند و توسط پیچ های مختلف آنها را به دیوار و سقف متصل می کنند. کاربرد مفصل ها در سینی های کابل نیز اتصال دو ینی به یکدیگر می باشد. هر سینی کابل دارای یک ردیوسر نیز می باشد که می تواند سطح مقطع سینی را با توجه به تعداد کابل ها افزایش یا کاهش دهد.

انواع سینی کابل چیست

با توجه به کاربرد گسترده ای که سینی های کابل در انجام تاسیسات الکتریکی دارند آنها را در انواع و جنس های متنوعی تولید می کنند و در محیط های مختلف آنها را مورد استفاده قرار می دهند. سینی کابل گالوانیزه از معروف ترین انواع آن می باشد که به علت خاصیت ضد خوردگی که دارد در محیط های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد.

سینی کابل با رنگ پودری استاتیک، سینی کابل آبکاری گرم، سینی کابل pvc و ... از انواع دیگر سینی های کابل می باشند که هر یک به روش خاصی تولید شده و به مصارف ویژه ای می رسند.

سینی کابلی مناسب است که وزنی سبک داشته باشد و در برابر اشتعال، خوردگی و ضربه مقاومت بالایی از خود نشان دهد. همچنین طول عمر بالا و تحمل وزن های سنگین از ویژگی های آن مناسب می باشد.

 

 

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 86074195-86074027-86074336

ایمیل:‌ info@elconco.com

همکاران ما

Search