آشنایی با کابل کنترل

آشنایی با کابل کنترل

برای انتقال سیگنال آنالوگ و یا دیجیتال به نقاط دیگر از کابل کنترل استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با کابل کنترل و کاربردهای آن در ادامه همراه ما باشید:

کابل کنترل چیست؟

کابل کنترل یا به اصطلاح کابل فرمان, نوعی کابل جهت انتقال سیگنال آنالوگ و دیجیتال در محیط های مختلف به خصوص محیط های صنعتی استفاده می شود. برای استفاده از این کابل نیاز به جریان با ولتاژ بالا نیست و با جریان ولتاژ کم نیز می توان کابل راه نصب کرد.

همانطور که از نامش پیداست, از این کابل برای کنترل عملکرد تجهیزات استفاده می شود. عضو کابل های ابزار دقیق هستند و قابلیت توزیع سیگنال های ولتاژ پایین را دارند.

وظیفه اصلی این کابل ها, ارسال نتایج داده ها و اندازه گیری های جریان, توان, انرژی و ... در تجهیزات در صنایع است.

این کابل ها به طور ویژه ای برای کنترل اتوماسیون طراحی می شوند.

کابل کنترل دارای یک رسانای مس است که توسط یک نوار فولادی گالوانیزه پوشیده شده است.و اصولا در مناطقی از آن ها استفاده میشود که ولتاژ کمتر از 1 آمپر دارند.

معمولا تعداد رشته های موجود این کابل, 2 الی 61 رشته است که حداکثر مقطع رشته ها 2.5 میلی متر است.

دلیل استفاده از رسانا در این کابل ها چیست؟

دلیل آن واضح است. به علت آن که مس رسانای بسیار خوبی برای برق است. مس از افت ولتاژ جلوگیری می کند, که در نهایت از بروز آتش سوزی جلوگیری شده است.

علاوه بر این ها, دلایل دیگر انتخاب مس آن است که به راحتی فرم می گیرد, مقاومت بالایی دارد و از لحاظ اقتصادی به صرفه نیز هست.

انواع کابل کنترل

کابل های فرمان به طور کلی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

کابل افشان شیلد دار (NYSLCY  یا NYSLYC )

جنس این کابل ها از مس آنیل شده کلاس 5 افشان است که طبق استانداردهای ملی, با ولتاژی بین 300 الی 500 ولت و ولتاژ آزمون 2000 ولت جریان متناوب, ساخته و تولید می شود. استفاده از این کابل در اتصال قسمت های مختلف دستگاه های مختلف در خطوط تولید ماشین افزار مناسب است. اگر هنگام استفاده از کابل ها, نیازی به حرکت دادن آن ها نباشد می توان کابل ها را درون سینی کابل یا کانال ها و یا ... نگه داری کرد.

کابل افشان بدون شیلد ( NYSLY )

جنس این نوع کابل هم مانند شیلد دار از مس آنیل شده کلاس 5 است. کاربرد مشابهی نیز به کابل های شیلددار دارد. اما اتصال مستقیم این کابل ها, به برق مستقیم امکان پذیر است. از این کابل ها در محیط های داخلی, جایی که دما تقریبا در حدود 40+ الی 50+ سانتی گراد است.

کاربردهای کابل فرمان

·        مقاومت در برابر ضربات فیزیکی و فشار است, بنابراین می توان آن را در کابل کشی های زیرزمینی به کار برد.

·        از کابل کنترل می توان در معابر عمومی و تونل ها و حتی کابل کشی از آب رودخانه ها به سمت دیگر رودخانه به دلیل خاصیت عایق رطوبتی بودن, و به طور کلی در همه مکان هایی که احتمال سقوط مصالح ساختمانی وجود دارد, استفاده کرد.

·        از کابل کنترل هایی که تعداد رشته های زیادی دارند در کارخانه ها, نیروگاه ها, پست برق و ... استفاده می شود. بسته به محیطی که از این کابل ها استفاده می شود, برای حفاظت از آن ها از شیلد یا زره برای کابل ها استفاده می کنند.

مزایای کابل کنترل

·        صرفه جویی در هزینه های مختلف مانند قطع درختان و ... به دلیل حفاظت از تجهیزات.

·        امکان نصب کابل های جدید بر روی تیر برق هایی که قبلا استفاده می شده است.

·        توزیع برق به صورت هوایی.

·        عایق بودن در شرایط آب و هوایی مختلف.

·        زیباسازی شهر و پنهان کردن این کابل از دید عموم.

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 86074195-86074027-86074336

ایمیل:‌ info@elconco.com

همکاران ما

Search