نردبان کابل چیست؟

 

در اتاق های سرور و داده ای سنتر با حجم زیادی از کابل ها روبه می شویم. که در اولین نگاه مارا سر در گم می کند. کابل های شبکه و تمام کابل های مخابراتی و فیبر نوری وارد اتاق سرور می شوند. و حتی کابل های برق برای تغذیه رک ه و سیستم های سرمایشی خود وارد اتاق داده ها یا همان سرور می شوند. در میان این همه کابل کابلهای رابط رک ها را نیز داریم.خودتان تصور کنید برای مدیریت   این حجم از کابل نیاز به وسیله ای به نام لدر کابل و سینی کابل داریم.

کابل ها در سیستم کابل کشی باید دسته بندی شده و مشخص باشند به طوری دسترسی به آنا به آسانی انجام بگیرد. تا اگر مشکلی برای یکی کابلها پیش آمد یا قصد اضافه کردن کابل را داشتیم در میان انبوهی از کابل ها سردرگم نشویم.

بهم ریختگی کابل امکان دسترسی به سایر سیستم ها را نیز مختل می کند. هم چنین سیستم سرمایشی را از عملکرد خارج می کند.

لدر کابل

لدر  کابل یا به اصطلاح دیگر نردبان کابل قطعه ای است که از فلز ساخنه شده است. لدر کابل از دو میله فلزی نگهدارنده در اطراف و چندین میله در و سط آن که دو میله اصلی را بهم پیوند می دهد ساخته شده است. دقیقا شکلی مانند شکل یک نردبان دارد. نردبان کابل می توان از تمام زوایا به کابل دسترسی داشت. و رود و خروج  کابل به راحتی از آن صورت می گیرد.

جنس لدر کابل

معمولا برا ساخت لدر کابل از ورق گالوانیزه ، جی آر پی و استیل استفاده می کنند. طول لدر کابل معمولا با طول 2 الی 3 متر و عرض 10 الی 100 سانتی متر ساخته می شوند. فاصله نرده ای آن نیز از یکدیگر 25 سانت است. لدر کابلی که با ورق گالوانیزه ساخته می شوند. در دو نوع گالوانیزه سرد و گرم ساخته می شوند. در گالوانیزه گرم ابتدا ورق را برش می دهند آن را پانچ و جوشکاری خمیده می کنند و در انتها وارد وان آبکاری می کنند تا به آبکاری روی سینی آسیبی نرسد. در گالوانیزه سرد ابتدا ورق را برش ، پانج و خمکاری می کنند.ودیگر نیازی به وارد کردن به وان آبکاری نیست. 

سینی کابل

سینی کابل صحفحه ای سینی مانند با عرض مشخص است که کابل ها در آن قرار می گیرند سینی های کابل جنس های مختلفی دارند. مدل PVC و فلزی آن کاربرد بیشتری به سایر انواع آن دارد. سینی های کابل را برا تهویه بهتر و پیچ و بست کردن کابل بیشتر از نوع مشبک می سازند. در هنگام خرید سینی کابل باید به استحکام آن توجه کرد. استحکام سینی کابل به قطرورق و روش ساخت آن بستگی دارد. طول سینی های کابل معمولا سه متر است و عرض آن بین 5 سانت تا100 سانت متغیر است. ارتفاع لبه آن نیز با توجه به کاربرد آن متغیر است . در صورتی که از سینی کابل استفاده می کنید باید حتما آن  را به سیستم ارت اتاق سرور متصل کنید.

لدر های کابل در کجا کاربرد دارند؟

لدرهای کابل با توجه به نوع ساخت خود در مکان های مختلفی به کار برده می شوند. لدرکابلی که به صورنت گالوانیزه گرم ساخته شده است بهتر است در فضاهای روباز و مکان های مسقف مانند سوله ها و پارکینک ها استفاده شود.

مزایای استفاده از لدر کابل

1.    کابل ها و سیم کشی ها را مرتب می کند.

2.    نصب و تعمیر سیم کشی را آسان می کند

3.    از کابل ها و سیم کشی ها در برابر خطرات احتمالی مانند آتش سوزی ، رطوبت و زنگ زدگی محافظت می کند

مراحل تولید و طراحی لدر کابل به چه صورت است؟

برش ورق لدر کابل: ورق هایی که در تولید نردبان کابال استفاده می شود از ورق فولادی سیاه هستند. که با دستکاه های برش NCو به طول 2 تا 3 متر برش می خورند.

 

پانج کردن :سوراخ کردن قسمت هایی از نردبان کابل را پانج کردن می گویند

 

خم کاری لدر کابل : خم کردن و دادن شکل به نردبان کابل با استفاده از دستگاه برش NC در زوایه های مختلف انجام می گیرید.

جوشکاری لدر کابل:  اگر قطعات لدر کابل نیاز جوش کاری داشته باشند به واحد جوشکاری منتقل می شوند و توسط دستگاه جوش CO2 عملیات جوشکاری روی آن‌ها انجام می شود.

 

 برای خرید لوله فلکسیبل کلیک کنید

 

 

 

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 86074195-86074027-86074336

ایمیل:‌ info@elconco.com

Search