لوله کاندوئیت برق و انواع آن

لوله کاندوئیت برق و انواع آن

در قالب مقاله ای جداگانه در مورد لوله کاندوئیت توضیحاتی داده ایم . در این مقاله قصد داریم به معرفی لوله کاندوئیت برق و انواع آن بپردازیم: 

لوله کاندوئیت برق - Electrical conduit pipe

یک از انواع مدل های لوله کاندوئیت , که برای حفظ و هدایت سیم کشی برق از آن استفاده می شود , لوله کاندوئیت برق می باشد که توسط ورق های گالوانیزه در شاخه های 3 متری تولید می شود . در دو مدل سبک و سنگین به لحاظ وزن و ضخامت موجود می باشد . به صورت بندیل بسته بندی و عرضه می شود . سایز این لوله ها 11pg  الی 48pg اینچ می باشد . از لوله برق کاندوئیت و انواع آن در پروژه های عمرانی استفاده می شود . همچنین ایران قادر است لوله های کاندوئیت برق را به کشور های همسایه صادر کند .

از لوله کاندوئیت برق و انواع آن در لوله کشی فضاهای بسته ( فضاهایی به دور از رطوبت و باران ) جهت پروژه دوربین مدار بسته و سیستم های امنیتی و همچنین کابل کشی سوله های صنعتی استفاده می شود .

از لوله کاندوئیت برق فلزی برای مدار های حساس از تداخل الکترومغناطیس استفاده می کنند .

انواع لوله کاندوئیت برق

لوله فولادی سیاه

لوله فولادی گالوانیزه سرد و گرم 

لوله گالوانیزه ضد انفجار

.از لوله های سیاه جهت سیم کشی بناها استفاده می شود . با رنگ کردن ای ن لوله ها می توان از زنگ زدگی آن ها پیشگیری کرد

لوله های گالوانیز هسرد و گرم به کمک فلز روی و کادمیم در مقابل زنگ زدگی مقاومت می کند . از آن ها در زیر اندود گچی استفاده می شود . این لوله ها در دو نوع سرد و گرم موجود می باشد که  از نوع گرم در فضاهای خارج و از نوع سرد آن در فضاهای داخلی استفاده می شود . 

از لوله برق ضدانفجار نیز در صنایع حساس و محیط های قابل اشتعال استفاده می شود . برای تولید این لوله ها , از لوله سیاه بدون درز در رده 40 و 80 استفاده می شود که پس از اسیدشویی و انجام عملیات لک بری جهت برق به یک وان مذاب حاوی فلز روی منتقل می وشد و پس از گذشت مدت زمان معینی به عنوان لوله برق با مقدار پوششی حداقل 70 میکرون , آماده جهت ارسال به قسمت برش و بسته بندی و فروش می شود .

این لوله ها در سایز های 2/1 الی 12 اینچ تولید می شوند .

انواع لوله برق ضد انفجار

1-  لوله برق ضد انفجار رده 40

2-  لوله برق ضد انفجار رده 80

3-  لوله برق ضد انفجار رده 160

4-  لوله برق ضد حریق

وزن لوله برق - Chart coupling pipe

مبنای محاسبه لوله برق , وزن لوله می باشد . برای انتخاب سایز مناسب لوله می توان از وزن و تعداد کابل ها استفاده کرد . وزن لوله های برق به دو صورتpg  و استاندارد bs می باشد .

برای انتخاب هرکدام از استاندارد های bs و din باید اتصالات نیز بر اساس آن ها انتخاب شود .

لوله فولادی برق

یک محافظ عالی برای سیم های هادی از فشار و رطوبت و بخار های شیمیایی است . تعدادی سیم را می توان با توجه به سایز لوله در یک لوله کاندوئیت قرار داد .

( لوله فلکسیبل برای کابل کشی های داخلی ساختمان استفاده می شود و باعث ایجاد امنیت در بخش برق رسانی و کابل کشی های دوربین های مدار بسته و همچنین کابل اینترنت می شود )

جدول سایز لوله فولادی برق

در جدول زیر لیستی از سایز و وزن لوله های فولادی باتوجه به ضخامت و قطر خارجی ان ها آورده شده است :

جدول سایز لوله فولادی

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 86074195-86074027-86074336

ارتباط در واتساپ : 09335144488

ایمیل:‌ info@elconco.com

Search