گلند کابل برق

گلند کابل برق یک وسیله بسیار مهم در برق کشی می باشد که عمل اتصال کابل به جعبه تقسیم و تابلو برق را انجام می دهد. برق کشی ساختمان یک مرحله بسیار مهم در ساخت بنا می باشد که در صورت کم توجهی به آن ممکن است خطراتی مانند آتش سوزی، برق گرفتگی و اتصال سیم ها و کابل ها را در پی داشته باشد. برای جلوگیری از این خطرات باید مصالح مختلف را شناخت و وسایلی را انتخاب کرد که دارای بهترین کیفیت باشند. در این مطلب به معرفی گلند کابل برق که یکی از این وسایل است پرداخته شده و انواع مختلف آن شرح داده شده است.

گلند کابل برق چیست؟

گلند کابل با نام رابط هم شناخته می شود و آن را ابزاری تعریف می کنند که جهت اتصال و ایمنی انتهای کابل ها به دیگر تجهیزات مانند تابلو برق، محفظه روشنایی برق یا جعبه تقسیم به کار می رود. گلند کابل باعث جلوگیری از نفوذ گرد و غبار، مواد شیمیایی و موارد دیگر مانند حشرات به قسمت تابلو، جعبه تقسیم و دیگر دستگاه ها می شود. بعد از این که کابل وارد گلند می شود از واشر محافظ کابل عبور می کند و باعث آب بندی دستگاه متصل به آن در محل ورود کابل می گردد و همچنین باعث می شود که کابل توسط بدنه فلزی تیز دستگاه آسیب نبیند.

در صورتی که از گلند کابل برق استفاده نشود ممکن است در دراز مدت کابل یا محل اتصال کابل به دستگاه دچار پارگی و آسیب گردد، این خطر در محیط هایی که ارتعاش بالایی دارند امکان وقوع بیشتری دارد.

انواع گلند کابل برق

گلندها دارای جنس های مختلفی مانند گلند برنجی، گلند استیل، گلند آلومینیوم و گلند پلاستیکی بوده که هر یک دارای ویژگی های خاصی می باشند. به طور کلی گلندها را در دو دسته پلاستیکی و فلزی جای می دهند که به معرفی هر یک پرداخته شده است.

گلند کابل پلاستیکی

پلیمر به کار رفته در پلندهای پلاستیکی پلی آمید 6 خود خاموش شونده می باشد که دارای ویژگی هایی مانند اشتعال – خاموش شونده و اشتعال – مقاوم می باشد. استاندارد رعایت شده در این نوع گلند،  UL 94 V-2 می باشد و در اندازه های مختلف از PG7 تا PG63 در بازار وجود دارد. این نوع از گلندها دارای اجزای مختلفی مانند واشر آب بندی، واشر محافظ کابل، مهره تثبیت کننده، بدنه و چنگال می باشند.

گلند کابل فلزی

این نوع از گلندها دارای یک پوشش آبکاری شده از فلز نیکل می باشند که باعث می شود تا در مقابل خوردگی و زنگ زدن مقاومت بالایی از خود نشان دهند. از گلندهای فلزی بیشتر در محیط های بیرونی که در معرض اشعه UV می باشند استفاده می شود.

گلندهای انشعابی نیز در بازار وجود دارند که جهت مسیریابی کابل می توان آن ها را مورد استفاده قرار داد. گلندهای انشعابی دارای سه قسمت می باشند که این قیمت ها عبارتند از 2 نیم گلند و یک حلقه فلزی بست شده.

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران – خیابان سمیه – نبش موسوی – ساختمان سعید- طبقه 4 واحد 51

تلفکس: 86074195-86074027-86074336

ارتباط در واتساپ : 09335144488

ایمیل:‌ info@elconco.com

Search